Buzdolabı Nasıl Düzenlenir?
Buzdolabı Nasıl Düzenlenir?

Hayatta kalmamız için en önemli gereksinimlerimizden biri olan gıdaları taze tutmaya yarayan buzdolabı estetik ve erişim kolaylığı açısından sağlıklı bir düzen içinde olmalıdır.  Bunun yanı sıra elbette birinci dereceden önem vermeniz gereken bir diğer şey ise hijyendir. Temiz ve düzenli bir buzdolabı hem görünüş hem de kullanımı açısından çok önemlidir. Bizler de bu konuda yeni tavsiyeler arıyorsanız sizler adına birkaç maddelik ufak bir liste hazırladık ve takdirinize sunduk.

Buzdolabı Düzenlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ürünleri Gruplandırın

Ürünleri kendi kullanımınıza kolaylık sağlayacak şekilde gruplamanız hem ürünlerinize ulaşmanızda kolaylık sağlayacak hem de estetik olarak güzel bir görünüm sağlayacaktır. Aradığınızı şıp diye bulabilmenizi sağlayacak bir buzdolabı düzeni kendiniz ve ev ahalisi tarafından şüphesiz beğenilecektir.

Ürünleri Gruplandırma
Ürünleri Gruplandırma

Dolap İçi Düzenleyiciler Kullanın

Dolap içi düzenleyici derken kast ettiğimiz şey aslında şu; buzdolabının bazı bölümleri özellikle yeni üretilen buzdolabı modellerinde bazı gruplar için özel olarak ayrılıyor. Örnek vermek gerekirse buzluğa yakın raflar daha soğuk olduğundan dolayı buralara tazeliğini düşük hava sıcaklığı ile koruyan ürünleri koymanız daha mantıklı ve kullanışlı olacaktır. En alt kısımlarda ise klasik kullanım olan sebze ve meyve gruplandırması tavsiyelerimiz arasındadır. Bu konuda yapılan sık hatalardan biri de sebze ve meyvelerin poşet içinde ve ıslak konmasıdır. Islak koymanız gıdaların çürümesine neden olmaktadır o yüzden buzdolabına sebze ve meyveleri koymadan önce lütfen iyice yıkayıp kuruttuktan sonra poşetsiz ve eğer mevcut ise vakumlu kaplar kullanarak koymanızı tavsiye ediyoruz.

Kalan Yemekleri Kap veya Kavanozlarda Saklayın

Buzdolabı düzenlenirken bazı gıdalar veya yarım kalan yemekler saklama kabı veya kavanozlar  ile saklama yapmanız buzdolabı alanı açısından size tasarruf sağlayacaktır.

Kalan Yemekleri Buzdolabında Saklama
Kalan Yemekleri Buzdolabında Saklama

Et Ve Et Ürünlerine Dikkat!

Et, tavuk gibi hayvansal ürünler yerleştirme konusunda çok önemli bir yere sahiptir. İlk kuralımız şudur; pişmiş et ve pişmemiş eti kesinlikle aynı yere koymayın!

 

Et ve Et Ürünlerini Buzdolabında Saklama
Et ve Et Ürünlerini Buzdolabında Saklama

 

Et ürünlerini birbirine temas ettirmemeye özen gösterin aksi takdirde bakteri ve mikropların saldırısı altındaki ürünler sağlığınıza pek olumlu gelmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*