Bulaşık makinesi temizliği
Bulaşık makinesi temizliği

Bulaşık makinelerimiz sürekli temizlik için kullandığımız materyallerden biridir. Bu yüzden kendisinin kirlenmesi son derece doğaldır. Bunları evde kendiniz de yapabilirsiniz. Böylece servis ya da teknik bir ekip çağırmamış olursunuz. Üstelik bu temizliği her yerde bulabileceğiniz şeylerle yapmak da sizin için bir avantaj. Beyaz sirke ve karbonatlarınızı alsanız iyi olur. İşte bulaşık makinası temizleme rehberi.

Bulaşık makinesi nasıl temizlenmeli?
Bulaşık makinesi nasıl temizlenmeli?

Bulaşık Makinanızı Boşaltın

Makinanızın kötü kokusundan kurtulmak istiyorsanız önce makinanızda kokuya sebep olan bir şey olmadığından emin olmalısınız. Temizliğe başlamadan evvel bulaşık makinanızı boşaltın. Rafların kolayca sökülüp takıldığından emin olun. Alttaki rafları yandaki sürgülerinden kolayca çıkarabilirsiniz. Böylece gider veya tahliye borusuna ulaşmış olursunuz. Burası tüm yemek artıklarının boşaldığı yerdir. Genelde makinanızın en kirli yeridir. Bu yüzden orada bir yemek parçası ya da cam kırığı gibi şeylerin kalmadığından emin olmalısınız. Kokunun nedeni onlar da olabilir. Aman dikkat bunları yaparken eldiven kullanmayı unutmayın. Hem elinize koku bulaşmamış olur hem de kesiklerden kurtulursunuz. Artık gideriniz temiz olduğuna göre rafınızı yine aynı şekilde yerine takabilirsiniz.

Bulaşık makinesi nasıl temizlenir?
Bulaşık makinesi nasıl temizlenir?

Beyaz Sirkenizi Hazırlayın

Beyaz sirkeyi büyük marketlerde kolayca bulabilirsiniz. Burada mühim olan şey sirke ruhu denen bu sirke türünün anti-bakteriyel olmasıdır. Böylece kimyasal bir temizlik ürünü kullanmanıza gerek kalmaz.

Sirkenizi bir kabın ( https://www.ews.com.tr/salata-kasesi ) içine dökün. Burada sirkenizin miktarı pek de önemli değildir. Bu yüzden elinizi korkak alıştırmayın. Kabınızın makinada yıkanabiliyor olması gerektiğini unutmayın. Bulaşık makinanızın üst rafına kaseyi yerleştirin ve sıcak suda olmak kaydıyla makinayı kısa devirde çalıştırın. Bu işlemde makinanıza başka bir şey yerleştirmeyin. Çünkü sirke oldukça güçlü bir temizleyicidir. Kap modelleri için https://www.ews.com.tr/salata-kasesi adresini ziyaret edebilirsiniz.

EWs Kitchenware akrilik salata kasesi mor
EWs Kitchenware akrilik salata kasesi mor

Makinanız durduğunda kabı çıkarın ve soğumasını bekleyin. Beyaz sirkenin makinanızı temizlemiş ve kötü kokuları engellemiş olduğunu farkedeceksiniz.

Karbonatı Bulaşık Makinasının Tabanına Dökün

Karbonat sirkenin bile yapamadığı temizliği yapacaktır. Burada önemli olan makinanızın içinin ve muhtemelen kokunun kaynağı gider borusunun temizlenmesidir. Yine alt rafı sökün ve makinanın tabanına karbonatı dökün. Makinanızı en sıcak ayarda kısa bir devirde çalıştırın. Artık tertemiz bir makinanız var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*