Baharatlı Patates Tanımı İçin Materyaller

  • 2 kg sarı patates (yani taze patates olarak da geçiyor, bu patatesten alınca kabuğunu soymaya gerek kalmıyor :) şayet yoksada olağan patateste olur :)

Sosu için;

  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber (isterseniz toz kırmızı biberde koyabilirsiniz secim sizin:) ),
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 5 tatlı kaşığı kekik ( isterseniz kekiği daha fazlada koyabilirsiniz ,bence ne kadar fazla o kadar lezzet :) )
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı kimyon

Baharatlı Patates Tanımı Yapılışı

Öncelikle patatesleri bol su ile yıkıyoruz ve akabinde patatesin kabuklarını soyuyoruz. Daha sonra ise elma dilim yahut dilediğiniz halde dilimlemeye başlıyoruz. (daire dilimleyin parmak formunda dilimleyin gelişi hoş dilimleyin, siz nasıl ister nasıl keyifli olursanız o formda dilimleyin:) İster elinizde dilimleyin ister doğrama tahtası üzerinde hangisi kolayınıza geliyorsa. Ben doğrama tahtası kullanıyorum, işimi daha hızlandırıyor :)

Patatesleri dilimledikten sonra geniş bir kaba alıp üzerine bütün gereçleri tıpkı anda atıyoruz. Daha sonra elimize geniş ağızlı bir tahta kaşık alıp patateslerin her tarafı soslanana kadar karıştırıyoruz.

“( yemeklerinizi karıştırırken salatalarınızı karıştırırken varsa elinizde daima tahta kaşık kullanın. Çelik kaşıklar karıştırma esnasında olan bütün vitamini sıfıra indiriyor, bilginiz olsun istedim :) )”

Artık patateslerimiz pişmeye hazır :) sıra geldi nasıl pişireceğimize:) fırınımızı açıp 200 dereceye getirip evvel fırının içinin ısınmasını bekliyoruz, 15 dakika kâfi bu müddet için:)

Patatesleri bir kaç postada pişirin. Böylelikle her tarafları pişmiş oluyor, üst üste koyarsanız sonuç yumuşamış patatesler olur. Fakat bir kaç postada pişirirseniz tam kıvamında patateslerle karşılaşırsınız:) Aslında fotograflar da anlamanıza yardımcı olacaktır:)

Fırınımız ısınırken fırın tepsisini alıp üzerine pişirme kağıdını koyuyoruz. Daha sonra 3 yemek kaşığı zeytinyağı döküyoruz. Fırça yahut elimizle zeytinyağını pişirme kağıdının üzerine bir hoş yayıyoruz:) Zeytinyağı sürme sürecini patateslerimiz pişirme kağıdına yapışmasın diye yapıyoruz:)

Fırın tepsimizde hazır olduğuna nazaran patateslerimizi hazır olan tepsimizin üzerine yayarak koyuyoruz. Evvelden ısınmış fırınımızın orta kısmına koyup tam 30 dakika pişmeye bırakıyoruz. Siz patatesleri 10 dakika da bir denetim edin, üzerleri kızarınca fırından çıkarabilirsiniz. :)

”Ben daima zeytinyağı kullandım ancak siz elinizde hangi yağ varsa onu kullanabilirsiniz. Sıhhat açısından zeytinyağı daha yararlı olduğundan ben zeytinyağı tercih ediyorum:) ”

” Bir şey daha bu patatesi tavukların yanında köftelerin yanında da yapabilirsiniz, ben o denli yapıyorum hem doyurucu oluyor hem göze beğenilen geliyor:) ”

????Afiyet olsun, umarım beğenirsiniz buda benim ikinci tanımım:)????