Aspiratör filtre temizliği
Aspiratör filtre temizliği

Mutfaklarımız hijyene en muhtaç alanlarımızdan biridir, malumunuz. Bu yüzden sık sık temizlik yapmak iş yükünüzü hafifleteceği gibi hijyen açısından da içinizi ferah tutmanızı sağlayacaktır. Yemek yaparken en çok yağlanan ve yukarı bakmadığımız zaman fark edemediğimiz aspiratör filtrelerinin durumu bazen içler acısı olabiliyor. Bu yüzden mutfağınızı temizlerken filtrenizi de temizlemeyi unutmayın. Fakat aspiratör filtresinin pek çok temizlenme yöntemi var. Bu yöntemler, elbette aspiratörünüzün durumuna göre değişiyor.

Aspiratör filtresi temizliği
Aspiratör filtresi temizliği

Çok Kirli Aspiratörler İçin Sirke ve Karbonat

Eğer aylarca temizlenmemiş ve rengi sarıya dönmüş bir aspiratörünüz varsa bu yöntem tam size göre. Önce aspiratörünüzün filtresini sökün. Üzerinde kalan artıkları bir peçete yardımıyla temizleyin. Katı atıklardan kurtulduğunuzdan emin olun. Bunu yaparken eldiven kullanmayı unutmayın çünkü o yağ elinizden zor çıkacaktır

Demoonji gri 30 cm granit basık tencere
Demoonji gri 30 cm granit basık tencere

https://www.ews.com.tr/demoonji-gri-30-cm-granit-basik-tencere adresinden ulaşabileceğiniz geniş bir tencerede su kaynatın. İçine önce beyaz sirke, sonra karbonat ekleyin. (Beyaz sirkeyi büyük marketlerden edinebilirsiniz.) Suyu kaynamaya devam ederken filtrenizi suya koyun. Filtreniz bir kerede girmezse, bunu iki yüzü için de yapabilirsiniz. Yaklaşık beş-on dakika kaynattıktan sonra bir maşayla filtrenizi sudan çıkarıp durulayın. Aradaki farka hayret edebilirsiniz.

Sık Sık Temizleyenler İçin Yağ Sökücü

Filtrenizi büyük kirden arındırdınız ve artık her zaman bu kadar uğraşmak istemiyorsunuz. O halde temizliği daha sık yapmanızda fayda var. Yaklaşık iki haftada bir kez yapabileceğiniz basit bir işlemle filtrenizi temiz tutabilirsiniz.

Önce filtrenizi sökün. Katı atıklar varsa onları peçete yardımıyla temizleyin. Burada bir fırın tepsisi kullanmalısınız. Filtrenizi tepsinin içine yerleştirin ve yağ sökücü sıkın. Üzerine kaynattığınız suyu dökün. On dakika kadar bekledikten sonra, bulaşık süngeriyle filtrenizi temizleyin ve durulayın.

Aspiratör filtresi nasıl temizlenir?
Aspiratör filtresi nasıl temizlenir?

Vakti olmayanlar İçin Bulaşık Makinası

Büyük kirden arındınız fakat yağ sökücüyle temizlemek için vaktiniz yok. O halde yapmanız gereken şey çok basit. Yaklaşık haftada bir kez aspiratör filtrenizi bulaşık makinasına atın. Böylece hiçbir zaman kirli bir aspiratör kullanmamış olursunuz. Ayrıca aspiratör filtreleri bulaşık makinasında yıkanacak formda olduğundan, hem sağlık hem ekonomik hem de pratik bir çözümdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*