Acelesi Olanlar İçin Ekmek Arası Çeşitleri
Acelesi Olanlar İçin Ekmek Arası Çeşitleri

Hayatımız son derece yoğun bir tempoda devam ederken bazen yemek yemeye bile fırsat bulamadığımız zamanlar olabiliyor. Acilen çıkmamız gereken durumlarda hızlıca bir şeyler atıştırıp devam etmek isteriz. Böyle zamanlarda imdadımıza ekmek arası yetişir. Hazırlanışı vakit almayan bu pratik öğün ile bir bardak meyve suyu eşliğinde karnınızı doyurabilirsiniz. Şimdi isterseniz en fazla tüketilen çeşitlerine bakalım.

Karışık Sebzeli Sandviç

Hızlıca hazırlama imkanımız olan çeşitlerden birisidir. Malzemelerimiz domates, peynir, salam, marul ve isteğinize göre diğer yeşilliklerden oluşuyor.

Domatesleri ve yeşillikleri güzelce yıkadıktan sonra bıçakla ince bir şeklide dilimleyiniz. Peynir olarak beyaz peynir veya diğer çeşitleri de tercih edebilirsiniz. Eğer kaşar peyniri kullanacaksanız peyniri rendeleyiniz. Bu işlem hazmınızı kolaylaştırır. Daha sonra hazırladığınız malzemeleri özenle ekmeğinizin arasına yerleştirip afiyetle yiyebilirsiniz. Pratik olduğu kadar son derecede sağlıklıdır.

Karışık Sebzeli Sandviç
Karışık Sebzeli Sandviç

 

Fındık Kremalı Çeşitler

Gün içerisinde yaşadığımız stresten dolayı enerji ihtiyacımız açığa çıkıyor ve tatlı tüketme isteğimiz oluşuyor. Bu mini tatlı krizinizi ekmeğe sürülen çikolata veya fındık, fıstık kremaları ile giderebilirsiniz. Fazla vakit almadan bir parça ekmeğin içerisine çikolata veya sevdiğiniz diğer krema türü çeşitleri sürerek güzel bir ara öğün oluşturabilirsiniz.

Ekmek Arası Döner Çeşitleri

Dondurulmuş et ürünleri kullanarak da ekmek arası öğün hazırlamak mümkün.  Dondurulmuş tavuk eti, kavurma, şinitzel gibi dondurulmuş ürünleri tavada kısa bir süre ısıttıktan sonra yine domates ve bazı yeşillikler ile birleştirerek güzel bir lezzet yakalayabilirsiniz.

 

Ekmek Arası Döner
Ekmek Arası Döner

 

Sucuklu Kaşarlı Tost

Tost da aslına bakılırsa bir ekmek arası çeşididir ve genç yaşlı hepimizin sıklıkla tükettiği bir seçenektir. Gerek kahvaltıda gerek kısıtlı zamanlarda pratik bir şekilde yapıp bir çırpıda yiyebileceğimiz besinlerden biridir. En çok tercih edilen çeşidi ise klasik kaşarlı ve sucuklu tost seçeneğidir.

Sucuklu Kaşarlı Tost
Sucuklu Kaşarlı Tost

İsteğe bağlı kaşar peynirini ince dilimler halinde veya rendeleyerek bir kaba koyduktan sonra üzerine dilimlenmiş sucukları koyunuz. Bu iç harcını, ekmeğin arasından dışına taşmayacak biçimde yapınız ve tost makinesine yerleştiriniz. Ekmeğiniz hafif derecede kızarmaya başladıktan kısa bir süre sonra vazgeçilmez lezzetimiz tereyağını iki yüzeyine de sürüp iki üç dakika daha işleme devam ediniz. Kaşarlar erimeye başladığında tost hazırdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*