Sonbahar ayları konutta değişiklikler yapmak için ülkü bir vakittir. İşe, tasarımcıların konutun kalbi olarak isimlendirdikleri mutfaktan başlayabilir, yeni pratik düzenlemeler yaparak işlevselliği artırılmış tahliller yaratabilirsiniz. Yeni kuşak mutfaklar daha doğal ve özgür seçimlerle şahsiliği artırılmış bir sisteme sahip. Siz de en sevdiğiniz mavi tonuyla bir duvarı boyatmaktan, açık raf sistemleri yaptırarak el işi seramik tabaklarınızı sergilemekten çekinmeyin. Anneannenizden kalan ahşap Thonet sandalyeleriniz, bakır aksesuarlar ve canlı bitkiler mutfağınızı kişiselleştiren cazibesi yüksek ipuçlarından yalnızca kimileri…

Aydınlatma ve kiliminizi değiştirin

Mutfakların meskenin toplumsallaşma alanlarına dönüştüğünün işaretini veriyor trend guruları. Ailecek etrafında toplanabileceğiniz keyifli bir yemek masanız varsa, buranın yerdeki ilgi odağı olacağını unutmayın. Bu sene yaz dönemine damgasını vuran bohem hasır örgü aydınlatmalar, yere koyacağınız jüt bir kilimle uyumlu bir bütün oluşturarak buranın samimi ve doğal kurgusunu pekiştirecektir. Tekrar mutfağınızın tüm havasını değiştirecek bir öteki fikir de eskimiş mutfak karolarını daha rafine ve sade seçimlerle değiştirmek olabilir. Karmaşık ve göz yoran görünümlerden kaçının, doğal gereçlerle yalınlığın süzgecinden geçirilmiş seçimler yapın.

Duvar boyasını tekrar düşünün

Duvarlarda ton sür ton farklı renkler kullanmak yerdeki enerjiyi yükseltir, diyor uzmanlar. Tek renk monoton mutfak duvarlarınıza mavinin tonlarından seçeceğiniz iki farklı rengi uygulayarak dinamik ve estetik bir görünüm yaratabilir hatta ahşap yemek sandalyelerinizi de tıpkı mavi tonlarına boyatarak mutfağınızdaki görsel dengeyi yakalayabilirsiniz. Kiremit tonları ve hardal sarıları ortasında değişen renk skalaları da bu yılın mutfak tercihleri ortasında.

Duvar kağıtlarıyla hareket katın

Daima İngiliz country biçimi meskenlerin mutfaklarına özeniyor lakin kendi mutfağınıza o havayı nasıl verebileceğinizi bilmiyorsanız işe duvar kağıdı seçiminden başlayabilirsiniz. Dikey çizgili soft renklerin hakim olduğu bir duvar kağıdı yeri daha samimi ve sıcak kılacaktır. Anneannenizden kalan eski ahşap Thonet sandalyelerinizi mutfak masanızda kıymetlendirebilir, ahşap gereçlere yük vererek country tarzını destekleyebilirsiniz.

Hygge’yi mutfağınıza taşıyın

Geçtiğimiz yıllarda trendsetter’ların lisanından düşmeyen Danimarkalıların Hygge akımı yeni jenerasyon mutfak kurgularında kendini gösteriyor. Pekala siz kendi Hygge’nizi nasıl mı yaratacaksınız? Mutfağınızda pencere önünde fesleğen, nane, kekik üzere ortada ucundan koparıp yemeklerinize lezzet katabileceğiniz mutfak otlarına yer verebilirsiniz. Mutfak sandalyelerinizi rahatlığı estetikle birleştiren ergonomik modeller ortasından seçebilir, minik kır çiçeği desenli duvar kağıtlarıyla doğayı lezzet üssünüze taşıyabilirsiniz. Sabah kahvaltısı yaparken fonda çalan Miles Davis tınıları, akşam sofralarınızı süsleyen mumlar, vazolar içine yerleştirilmiş lavantalar meskende keyif yapma mahareti olarak tanımlanan Hygge akımının mutfaktan geçen sırları ortasında…

Aydınlık ve işlevsel seçimler yapın

Retro tarzın tabandaki temsilcilerinden dama deseni, siyah beyaz karolar geri dönüyor. Yerde baskın bir görünüm yaratan bu karolara mutfakta en yakışan dekorasyon anlayışı ise Nordik tarza has işlev odaklı seçimler. Son yıllarda popülerliğini artıran nostaljik metro karolar ise duvar yüzeylerinde mutfak tasarımcılarının başrol oyuncuları ortasında. Tekerlekli şık bir servis masası yahut hatta tekerlekli bir raf sistemi mutfaktaki hayatınızı kolaylaştıracak bir öğedir. Bulaşık makinesinden çıkanları üzerine koyup sırayla yerlerine yerleştirebilir, teras yahut balkon sofrasına götürülecekleri onun sayesinde bir seferde taşıyabilirsiniz.

(Bu yazı birinci evvel oggusto.com’da yayınlanmıştır.)